Özgeçmiş

Benim doğduğum evin penceresinden; güllerin kokusuna, hanımellerine, sümbüllere, zambaklara, dünyaya meydana okuyan dalyalara, fındıkların envai yeşiline, Karadeniz'in koyu mavisine, yeşiline ve gri pembe ufuklarına, ellerinizle ve gözlerinizle dokunabilirdiniz...

Binbir çeşit ağacın arasındaki evimizin üst katından üzüm topluyabilir, sepetinizi incirlerle doldurabilirdiniz. Meyveleri on kulaç derinliğindeki kuyudan çektiğiniz doğum tazeliği ve ferahlığındaki suyla yıkar, kahkaha ve esprilerle komşularınızın çocukları ve okul arkadaşlarınızla paylaşabilirdiniz.

İşte ben yaşamımdaki o büyüleyici güzelliklere, renklere ve o "güzel ışıklara" aşık oldum.

Çocukluğumda oyun gibiydi resim yapmak. Oyuncaklarımla oynamaktan daha hoş gelirdi. Boya kalemlerim hep sihirliyli...

Yatılı öğretmen okulunda bile...

Puslu yatakhane camımızdan görünen ve ayaz kesmiş gökyüzünün göz kırpan yıldızlarına bakarken, bir gün mutlaka bu muhteşem güzellikleri, içlerindeki ışıklarıyla birlikte tuvallere yerleştireceğime, kendime söz verdim...

"Büyüdük"...
İçimizdeki idealizm fırtınası bulutların üzerine savurdu bizi...
18 yaşında, Karadeniz'in dağ köylerinde, aşağılara inen bulutları yangın sanan kocaman savaşçı öğretmenlerdik artık...
Öğretmenliğimin ilk yıllarında, renkli tebeşirler ve boya kalemlerinin en büyük lüksüm olduğunu nasıl anlatabilirim, bugün kim inanır bilmiyorum?

Zor yıllardı...

Sonra İstanbul... Nereye gitsem, Dünya'nın en büyük güzellikleri, çocuklar vardı... İyi ki çocuklar vardı...

Orada öğretmenlik yaparken aynı zamanda eğitim fakültesinde üniversite eğitimi almak gibi delice çalışmaların arasında bile resim yapmaktan hiç vazgeçmedim.

Elim kalem tutabildiği andan beri zihnimin barajında bir an bile duraksamadan biriken bu nehrin sularını, yaklaşık on senedir yağlı boya ve akrilik tablolar halinde bırakıyorum. Daha bir santim bile eskilmedi.

Yağmurlar dinmiyor ki eksilsin...

Yetişmemde emeği geçen tüm ustalarıma sevgi ve minnetim sonsuzdur.

Bin yıl resim yapmaya yetecek güzellikler biriktirdim. Bin yıl yaşayıp hepsini çizeceğim.

Aydınlık günler dileklerimle...
Sevgi Güzelışık Koç